KONTINUITA U INDIÁNŮ : umění žít a umírat

 

 

Zdroj foto - Divadlo Kampa - Duše K

Indiánské povídání Jaroslava Duška a Mnislava Zeleného Atapany o tom, že indián cítí a žije s přesahem, že mu nejde tak ani příliš o jeho život, jako mu jde o kontinuitu lidské existence na Zemi jako takové včetně kontinuity Matky přírody. A od toho se odvíjejí i všechny jejich obřady a rituály narození, výchovy, iniciace a umírání. Vše je nádherné, čisté, přirozené, veselé, šťastné: život i smrt. 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                           Zdroj foto - Divadlo Kampa - Duše K

Mnislav Zelený Atapana


Etnolog a cestovatel. V šedesátých letech studoval na Ekonomické fakultě Vysoké školy zemědělské v Praze a Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Postgraduální studia absolvoval v roce 1973 na univerzitách v peruánské Limě. Život Mnislava Zeleného, který byl u pralesního etnika Yawalapiti adoptován jako Atapana, je spojen především s výzkumem a prací v Jižní Americe. Poprvé navštívil země Latinské Ameriky již na konci šedesátých a na začátku sedmdesátých let, v letech 1996 - 2001 byl velvyslancem ČR v Kolumbii a Ekvádoru. V roce 2003 inicioval založení nadace Velká Amazonie s cílem chránit amazonské deštné pralesy a amazonské indiány. Je autorem mnoha publikací o přírodních národech, častým návštěvníkem rozhlasových a televizních pořadů, autorem odborných článků v českých i cizojazyčných periodikách.
Jaroslav Dušek

 
Herec a improvizátor - se díky své odvaze zkoušet věci "trochu jinak" a mluvit o tom otevřeně před každým, kdo má chuť naslouchat, pomalu stává jakýmsi "duchovním guru". Pamětníci by řekli - nastavuje dnešnímu systému zrcadlo. V roce 1980 zakládá divadlo Vizita, které se dodnes naplno věnuje totální jevištní improvizaci. Na filmovém poli se Jarda proslavil díky snímkům Kouř, Pelíšky, Pupendo nebo Musíme si pomáhat. Českou divadelní scénu a potažmo většinu svých diváků obohatil zinscenováním knih Čtyři dohody a Pátá dohoda. Mnoho ze své osobní historie a názorů poodhaluje v knize ZE-MĚ, vydané v roce 2011. Původně rozhlasový blok Jaroslava Duška se v září 2010 zabydlel v Divadle Kampa s názvem Duše-K a pravidelně nabízí divákům poutavou besedu se zajímavými hosty na témata pozemská i vesmírná.

Kontakt

mail : festival@caminos.cz
mobil : +420 736 641 006

Caminos z.s.
Vítězná 321/60
360 01 Karlovy Vary
IČ 22671323
Česká spořitelna a.s.,
4334662379/0800

 

  

              Logo ke stažení zde
PNG  |  JPG
  |  PDF EPSAI  |  CDR

   Doporučujeme