TASMÁNIE : ráj, kterému vládne ďábel

 

Tasmánie je ostrov odlehlý, jak jen je to možné, a snad také díky tomu byl až do 19. století „bílým člověkem“ prakticky nedotčený. Při prvních pokusech o osídlení si tento ostrov vysloužil neoficiální jméno Peklo na zemi. Důvodů k tomu bylo hned několik. Jednak sem byli proti své vůli transportováni trestanci z Anglie, kteří zde byli nuceni tvrdě pracovat v místních neprostupných pralesích. Vzhledem k náročnosti terénu a drsnému počasí, smrt nebyla nikdy daleko. Tak byly položeny základy této země. Navíc se z místních pralesů ozýval hrůzný jekot, který, podle přesvědčení trestanců, nemohl patřit nikomu jinému, než samotnému ďáblu. Přičteme-li k tomu konflikty s původním obyvatelstvem Tasmánie (vývojově v podstatě nejpůvodnější rase člověka dnešního typu) a střety se všudypřítomnými zvířaty, která jinde na světě nemají obdoby, název Peklo na zemi rázem získá poměrně jasné obrysy.
Za uplynulých 200 let se naše planeta změnila k nepoznání a změnila se i samotná Tasmánie. Původní obyvatelstvo bylo „bílým člověkem“ nenávratně vyhlazeno. Z nového obyvatelstva, jehož základy tvořili silně provinění trestanci, vznikl nevídaně slušný a spořádaný národ. Z neprostupných pralesů se však stále ozývá hrůzný ďábelský křik. Více o této zemi, která patří k biologicky nejhodnotnějším místům naší planety, vám budeme rádi vyprávět na naší přednášce. Většinu času tradičně věnujeme přírodě a zvířatům ostrova a to jak na zemi, tak pod vodou. Nicméně ani kultura a zvyklosti místních obyvatel nezůstanou stranou. Na setkání se těší Ivana a Lukáš (dnes již oba Vejříkovi).

 

Ivana a Lukáš Vejříkovi


Oba jsou zaměstnanci Akademie věd ČR a společně vystudovali Přírodovědeckou fakultu v Českých Budějovicích, takže mají k přírodě a k cestování blízko. Mohou povyprávět o Gabonu, Špicberkách, Papui-Nové Guineji, Japonsku, Srí Lance, Skandinávii a o mnoha jiných státech. O potápění v horské řece, či v prosluněném Egyptě, o rybaření u polárního kruhu a dalších zážitcích. Ostrov Tasmánie navštívili v rámci doktorandské stáže, kdy zde prožili dva měsíce studijně cestovatelsky a jeden měsíc čistě cestovatelsky. Mimo jiné pobyt v této nádherné zemi oběma pozitivním způsobem ovlivnil následující život.

 Kontakt

mail : festival@caminos.cz
mobil : +420 736 641 006

Caminos z.s.
Vítězná 321/60
360 01 Karlovy Vary
IČ 22671323
Česká spořitelna a.s.,
4334662379/0800

 

  

              Logo ke stažení zde
PNG  |  JPG
  |  PDF EPSAI  |  CDR

   Doporučujeme